Ruchy polityczne na szczeblu regionalnym: zmiany w składzie Rad Społecznych szpitali publicznych

W strukturach kontrolujących publiczne placówki służby zdrowia, znane jako Rady Społeczne, zasiadają różni przedstawiciele – od samorządów lokalnych, przez wojewodów, aż po reprezentantów ministerstw w przypadku szpitali resortowych. Mimo ważnej roli jaką pełnią, nie otrzymują oni za to żadnego wynagrodzenia. Działania Michała Sztybla, obecnego wojewody, wywołały ostatnio istotne zmiany w składzie tych organów.

Podczas kadencji poprzedniego wojewody, Mikołaja Bogdanowicza, rolę przedstawicieli wojewody w Radach Społecznych pełnili głównie członkowie partii Prawo i Sprawiedliwość. W czwartek Michał Sztybel ogłosił jednak, że dokonał czystki i usunął ich ze swojego teamu. Wśród odwołanych jest Tomasz Latos, były poseł i reprezentant wojewody w Szpitalu Biziela oraz Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy; Ewa Kozanecka, była posłanka z mandatem do reprezentacji bydgoskiego pogotowia i Centrum Onkologii; Konstanty Dombrowicz, radny wojewódzki, który pełnił funkcję przedstawiciela w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym w Bydgoszczy; Grażyna Szabelska, bydgoska radna i przedstawicielka Wojewódzkiej Przychodni Zdrowia Psychicznego oraz Szymon Róg, radny, który był reprezentantem wojewody w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym. Wśród nich znaleźli się również Tomasz Rega, szef bydgoskich struktur PiS i przedstawiciel wojewody w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy oraz Mirosław Jamroży, były radny i reprezentant w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii.

W związku z tymi zmianami, miejsce odwołanych członków Rad Społecznych powinny zająć nowe osoby. Nie wiadomo jednak jeszcze, kto zostanie na te stanowiska powołany. Czy będą to politycy z nowej koalicji rządzącej, czy może szanowani specjaliści z obszaru służby zdrowia? Tego dowiemy się niebawem. Do tej pory Urząd Wojewódzki nie zaprezentował nowych kandydatów.