Sezon w pełni – jak wygląda klasyfikacja Formuły 1?

Formuła 1 emocjonuje nas każdego sezonu, a miłośnicy bolidów nie potrafią doczekać się kolejnych legendarnych zawodów. W oczekiwaniu na kolejne Grand Prix przedstawiamy klasyfikację Formuły 1 w zestawieniu kierowców i konstruktorów.

Zestawienie kierowców po czterech wyścigach Formuły 1 2024

To, co każdego miłośnika Formuły 1 interesuje najbardziej to klasyfikacja punktowa kierowców, czyli prawdziwa esencja tego sportu. Już od kilkunastu lat zasady uległy znacznemu uproszczeniu, zgodnie z nimi, zwycięzca każdego Grand Prix otrzymuje 25 punktów, podczas gdy drugi i trzeci kierowca po wyścigu inkasuje odpowiednio 18 i 15 punktów. Najmniejszą liczbę punktów zdobywa zawodnik mijający metę jako dziesiąty – wtedy może on sobie dopisać skromny jeden punkt do swojego dorobku. Nie zapominajmy także o dodatkowym punkcie, który należy się zawodnikowi z najszybszym okrążeniem w wyścigu.

Jak wygląda sytuacja w sezonie 2024 po 4 wyścigach? Nawet osoby spoglądające na Formułę 1 „od czasu do czasu” wiedzą, że poprzedni sezon był całkowicie zdominowany przez Maxa Verstappena. W tym sezonie zapowiada się na powtórkę z rozrywki. Mistrz Świata na ten moment nie zdobył kompletu punktów tylko w jednym wyścigu – Grand Prix Australii. Nic jednak straconego, gdyż ostatni weekend, spędzony w Japonii pokazał, że dla Vestappena był to zaledwie krótki odpoczynek od najwyższego miejsca na podium. W klasyfikacji generalnej kierowców Max Verstappen ma na ten moment 77 punktów. Drugie miejsce zajmuje Sergio Perez (64 punkty), a na ostatnim miejscu podium utrzymuje się Charles Leclerc z 59 punktami.

Klasyfikacja generalna konstruktorów

Oprócz klasyfikacji kierowców, w Formule 1 prowadzona jest także odrębna klasyfikacja konstruktorów. Jest ona prowadzona na bazie wyników pojedynczych kierowców, którzy ukończyli przynajmniej 90% wyścigu – w takim scenariuszu są oni brani pod uwagę w klasyfikacji końcowej.

To równie istotna klasyfikacja, która stanowi o reputacji każdej marki, biorącej udział w zawodach Formuły 1. Po kilku pierwszych weekendach klasyfikacja F1 konstruktorów prezentuje się następująco:

  1. Red Bull – 141 pkt
  2. Ferrari – 120 pkt
  3. McLaren – 69 pkt
  4. Mercedes – 34 pkt
  5. Aston Martin – 33 pkt
  6. RB – 7 pkt
  7. Haas – 4 pkt

To oczywiście dopiero początek zmagań, jednak już teraz widzimy, że prym w tabeli wiodą dwie marki – Red Bull i Ferrari.

Jakie emocje czekają nas jeszcze w Formule 1 2024?

Formuła 1 w obecnym sezonie dopiero się rozkręca, a kibiców i kierowców czeka jeszcze moc emocji rozrzuconych po całym globie. To prawdziwa gratka dla osób, które regularnie sprawdzają F1 typy w celu potwierdzenia swoich przeczuć co do następnych zwycięzców.

Ile wyścigów nas jeszcze czeka? Dokładnie 20 Grand Prix, rozsianych na każdym kontynencie. Czekają nas jeszcze tak ekscytujące wyścigi, jak te organizowane w Miami, Monaco, na legendarnym torze Monza czy Abu Zabi. Sezon w pełni – nie ma co zwlekać i już teraz sprawdźmy, kto ma największe szanse na zdobycie kolejnego tytułu mistrza świata Formuły 1.