Wspólne ćwiczenia strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej na Starym Fordonie w Bydgoszczy

Pod koniec ostatniego tygodnia, dokładnie w piątek, na terenie bydgoskiego osiedla znanego jako Stary Fordon, miały miejsce zaawansowane ćwiczenia strażackie. Wydarzenie to gromadziło przedstawicieli dwóch kluczowych służb pożarniczych – Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

Arena do przeprowadzenia ćwiczeń została nieprzypadkowo wyznaczona na teren kościoła pod wezwaniem Świętego Mikołaja, reprezentującego zabytkową architekturę. W manewrach brały udział wyselekcjonowane zastępy – pochodzące z JRG 2 Bydgoszcz, OSP Bydgoszcz – Fordon oraz Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego, której siedziba znajduje się na terenie JRG 3 Bydgoszcz.

Podczas ćwiczeń strażaków skupiono na kilku kluczowych celach. Przede wszystkim nacisk położono na koordynację działań między jednostkami PSP i OSP w kontekście operacji prowadzonych na wysokich obiektach. Kolejnym punktem programu była praktyka umiejętności związanych z ewakuacją i zabezpieczaniem osób poszkodowanych za pomocą specjalistycznych technik linowych. Oprócz tego, strażacy mieli okazję do zapoznania się ze specyfiką konkretnego obiektu i potencjalnymi zagrożeniami, które mogą się z nim wiązać.