Wybrano nowego operatora bydgoskich autobusów. Na ulice wyjadą nowe pojazdy

Władze Bydgoszczy podpisały umowę z nowym przewoźnikiem, który będzie odpowiedzialny za obsługiwanie 11 linii autobusowych w mieście od 2023 roku. W wyniku przetargu najkorzystniejszą umowę przedstawiła firma Mobilis, która podejmie się zakupu 50 nowych pojazdów komunikacji publicznej.

W nowych autobusach, które wydają na bydgoskie ulice pojawią się między innymi takie udogodnienia, jak klimatyzacja, system wi-fi, system ITS, monitoring wizyjny, system elektronicznych podświetlanych tablic, a także porty USB, które pozwolą podróżnym na ładowanie urządzeń mobilnych w trakcie jazdy.

Wybrano nowego operatora bydgoskich linii autobusowych

Przetarg w sprawie wyboru nowej firmy obsługującej bydgoskie autobusy zorganizowano w związku z wygasającą w przyszłym roku umową na obsługę pakietu przewozów autobusowych, którą obecnie wykonuje firma Irex Trans. Zamówienie przetargowe zostało skonstruowane w oparciu o Plan Transportowy uchwalony przez Radę Miasta w 2013 roku.

Wyłoniona w przetargu firma oszacowała realizację zadania tylko w 2023 roku na kwotę prawie 27 milionów złotych. W kolejnych latach będą one jednak inne – ich wysokość będzie uzależniona od wskaźnika inflacji oraz wskaźnika cen paliw. Zwycięska firma dzięki najkorzystniejszej ofercie w przetargu będzie świadczyć usługi do 2031 roku.

Łącznie 45 nowych autobusów na ulicach

Od nowego roku firma Mobilis będzie obsługiwać linie autobusowe nr 51, 53, 55, 56, 58, 62, 67, 69, 73, 76 i 85. W ten celu wykonawca zadysponuje 45 pojazdów z wozami rezerwowymi. Tabor łącznie będzie się składać z 19 przegubowców i 26 pojazdów krótkich. Pierwsze z nich mogą zabrać do 135 pasażerów, natomiast drugie do 90 osób.

Co ważne, tabor będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. We wszystkich drzwiach nie będzie stopni, jak również wewnątrz pojazdu. Wszystkie autobusy będą fabrycznie nowe, co oznacza, że norma spalania w ich przypadku nie będzie niższa niż Euro 6.