100 lecie Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej

Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej obchodzi setną rocznicę swojego powstania, co przyciągnęło do Bydgoszczy najważniejszych działaczy piłkarskich w Polsce. W piątek zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej, na czele z prezesem Cezarym Kuleszą, zebrał się na specjalnym posiedzeniu w bydgoskim ratuszu, które otworzył prezydent Rafał Bruski.

Wizyta tych prominentnych postaci piłkarskich w Bydgoszczy nie jest przypadkowa, ponieważ przez dwa dni miasto to staje się centrum piłki nożnej w Polsce. Powodem jest obchodzenie stulecia Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. W 1923 roku w Toruniu został utworzony Toruński Okręgowy Związek Piłki Nożnej, który obejmował ówczesne województwo pomorskie, Wolne Miasto Gdańsk oraz powiaty Bydgoszcz, Inowrocław, Nieszawa, Sierpc, Włocławek i Lipno. Dwa lata później związek ten formalnie dołączył do struktur Polskiego Związku Piłki Nożnej.

W 1927 roku zmieniono nazwę na Pomorski Okręgowy Związek Piłki Nożnej i przeniesiono siedzibę do Bydgoszczy. Sto lat istnienia związku to wiele wspaniałych meczów oraz wybitnych piłkarzy, takich jak medaliści Mistrzostw Świata – Zbigniew Boniek, Stefan Majewski, czy król strzelców I ligi (obecnie Ekstraklasa) Marian Norkowski.

W ostatnich latach stadion Zawiszy był gospodarzem ważnych międzynarodowych imprez, takich jak Mistrzostwa Europy U-21 w 2017 roku i Mistrzostwa Świata U-19 w 2019 roku.