Child of Our Time – wyjątkowe oratorium Michaela Tippetta w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy

Niezwykłe wydarzenie muzyczne szykuje się w Filharmonii Pomorskiej. 9 marca 2024 roku, prestiżowa instytucja kulturalna Bydgoszczy otworzy swoje drzwi dla miłośników muzyki, by przedstawić „A Child of Our Time” – oratorium świeckie autorstwa brytyjskiego kompozytora Michaela Tippetta, który sam napisał do niego libretto.

„Dziecko Naszych Czasów”, jak można przetłumaczyć tytuł utworu, powstało w latach 1939-1941. Swoją premierę miał na scenie Adelphi Theatre w Londynie, gdzie po raz pierwszy zabrzmiał 19 marca 1944 roku. Za punkt wyjścia dla tego poruszającego dzieła Tippett wybrał wydarzenia Nocy Kryształowej. W tej straszliwej nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku, ludność żydowska w Niemczech padła ofiarą brutalnego pogromu.

Wszystko to zrobiło ogromne wrażenie na Tippetcie i skłoniło go do napisania „Child of Our Time”. W tym poruszającym utworze muzycznym kompozytor upamiętnia doświadczenia wszystkich osób, które kiedykolwiek doświadczyły ucisku. Oratorium to niesie ze sobą głębokie przesłanie pacyfistyczne, apelujące o zrozumienie i pojednanie.