Finalizacja prac renowacyjnych kamienicy w Bydgoszczy

Zakończeniem prac renowacyjnych odetchnęła kamienica położona na ulicy Grodzkiej pod numerem 4, w sercu Bydgoszczy. Ściana budynku, która doznała częściowego zniszczenia w końcowym okresie 2021 roku, została ponownie wybudowana, a jej właściciele otrzymali zielone światło do powrotu do swoich lokali.

„Nastąpił ten długo oczekiwany moment. Powróciliśmy do naszej restauracji, usytuowanej przy ulicy Grodzkiej pod numerem 4” – takie informacje pojawiły się na profilu restauracji Kuchnia by Marcin Szukaj w dniu 6 lipca. Oznacza to, że miejscówka ta powróciła do działania po prawie dwuletniej przerwie. Do niedawna restauracja funkcjonowała przy ulicy Mostowej. W październiku 2021 r. doszło do zawalenia się części zachodniej ściany kamienicy, która wcześniej sąsiadowała z budynkiem przy ulicy Grodzkiej 2, rozebranym dwa lata wcześniej, w 2019 roku. Zdaniem ekspertów, usunięcie „sąsiada” mogło przyczynić się do osłabienia struktury budynku.

Zmuszeni byli opuścić budynek nie tylko właściciele restauracji, ale także mieszkańcy kamienicy, ze względu na brak zgody na jej użytkowanie. Nakaz opuszczenia kamienicy wydano w sierpniu 2021 r., jednak mieszkańcy zdecydowali się zaskarżyć decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. W październiku postanowienie to zostało utrzymane przez inspektora wojewódzkiego.