Jednodniowa przygoda na Zalewie Smukalskim

W tym tekście zaproponowany jest plan jednodniowej wycieczki, stworzonej z myślą o mieszkańcach Bydgoszczy i okolicznych miast. Trasa wycieczki obejmuje objazd Zalewu Smukalskiego, malowniczego zbiornika wodnego położonego na rzece Brda. Ten wyjątkowy rejon nie tylko przyciąga lokalnych mieszkańców, ale również stanowi atrakcyjny punkt widokowy dla turystów zwiedzających region.

Podczas podróży, uczestnicy będą mogli cieszyć się jedynie pozytywnymi doznaniami i niesamowitymi widokami. Głównym elementem krajobrazu jest Brda, której nurt rozlewa się po wąskiej dolinie, tworząc obraz przypominający jezioro. Jest to rzeczywiście rodzaj jeziora, jednakowe jest sztuczne – zostało stworzone poprzez podniesienie poziomu Brdy o 8 metrów przy wykorzystaniu zapory hydroelektrycznej zlokalizowanej w Smukale, dzielnicy Bydgoszczy.

W sytuacji kiedy piętrzenie na zaporze jest na maksymalnym poziomie, Zalew Smukalski osiąga powierzchnię całkowitą wynoszącą 96 hektarów. Jego długość wynosi wtedy od 6 do 8 kilometrów, a średnia szerokość to 120-150 metrów. Z tych powodów, zwłaszcza na górnym i środkowym odcinku, Zalew Smukalski nadal przypomina rzekę. Jednak już na wysokości peryferyjnego osiedla bydgoskiej Smukały, woda zaczyna się rozszerzać (do około 200 m) i nabiera charakteru jeziora.

Fakt ten został doceniony przez rezydentów Smukały. Wśród ciągle zamieszkanych budynków, powstało wiele domków letniskowych. Te domki są często umiejscowione bezpośrednio przy brzegu zalewu, a do niektórych prowadzą nawet prywatne pomosty.