Kontrola techniczna autobusów szkolnych w Kujawsko-Pomorskiem

Inspekcja Transportu Drogowego w Kujawsko-Pomorskim przeprowadziła wariantowe kontrole techniczne 400 autobusów szkolnych na terenie całego województwa we wrześniu 2023 roku. Co cieszy, wszyscy kierowcy tych pojazdów byli trzeźwi. Niemniej jednak, nie wszystkie maszyny przeszły kontrolę bez zarzutu i mogły bez problemowo kontynuować swoją trasę.

Podstawowym elementem przeprowadzanej przez inspektorów kontroli było sprawdzenie stanu technicznego każdego z pojazdów. Do ich dyspozycji była Mobilna Linia Diagnostyczna (MLD) oraz infrastruktura kilkunastu Okręgowych Stacji Kontroli Pojazdów (OSKP), które pozwoliły na szczegółowe zbadanie stanu pojazdów.

W ramach miesięcznej kampanii kontrolnej sprawdzono 400 autobusów, które przewoziły uczniów do różnych placówek szkolnych i wychowawczych na terenie województwa. Na skutek dokładnych badań stanu technicznego tych autobusów, najczęściej wykrywano problemy techniczne związane z układami hamulcowymi i zawieszenia.

W rezultacie przeprowadzonych kontroli, inspektorzy byli zmuszeni do zatrzymania 59 dowodów rejestracyjnych. Tylko w 5 przypadkach, ze względu na wykryte niebezpieczne usterki, postanowiono zakazać dalszej jazdy z pasażerami. Istotne jest to, że te specyficzne usterki mogły być odkryte jedynie dzięki użyciu profesjonalnego sprzętu diagnostycznego, który znajdował się na wyposażeniu MLD i OSKP.