Mobilis przejmuje obsługę trzech autobusów od 1 stycznia 2024 roku

Od początku 2024 roku, dokładnie od 1 stycznia, obsługę trzech autobusów w Bydgoszczy przejęła firma o nazwie Mobilis. Ta decyzja wynikała z problemów przy realizacji obowiązków umowy przez spółkę MZK. Przekazanie pewnej liczby pojazdów do prywatnego przewoźnika okazało się być decyzją korzystną.

Firma Mobilis odpowiedzialna jest za obsługę trzech dodatkowych kursów na dwóch liniach – 68 i 74 – od dnia 1 stycznia. W tygodniu powszednim firma obsługuje jeden autobus na linii 68 oraz dwa autobusy na linii 74. W soboty obsługa dotyczy jednego autobusu na obu liniach, natomiast w niedziele i święta obsługiwany jest jeden autobus na linii 74. Bez względu na zmiany w obsłudze tych kursów, dla pasażerów nie wpływa to na komfort jazdy – zarówno kolorystyka, jak i wyposażenie autobusów są identyczne, tak samo jak dotychczasowe zasady funkcjonowania tych linii.

W dniach 1-3 stycznia spółka Mobilis skutecznie wykonała wszystkie dodatkowe kursy, które były zaplanowane w rozkładzie jazdy. Ta zmiana przyniosła pozytywne skutki, teraz wszystkie kursy na liniach autobusowych są realizowane zarówno przez MZK, jak i przez Mobilis.

Niespełnienie obowiązków umowy przez spółkę MZK było powodem dla zmian w obsłudze kilku linii. MZK aktualnie pracuje nad uzupełnieniem braków kadrowych. Od kilku miesięcy spółce MZK były naliczane kary za nierealizowanie zobowiązań umownych. Pomimo wielokrotnych wezwań do należytego wykonywania umowy, spółka do końca grudnia nie poradziła sobie z problemem. Stało się to podstawą do ograniczenia liczby przewozów realizowanych przez MZK.