W najbliższym czasie zostanie oficjalnie ujawnione, które z polskich metropolii mają zamiar stawić czoła wyzwaniu i ubiegać się o prestiżowe miano Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Zgłoszenia muszą być dostarczone do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do 14 sierpnia. Do tej pory, miasta takie jak Katowice, Lublin, Kołobrzeg oraz Pszczyna wyraziły gotowość do uczestnictwa w rywalizacji. Przełożone na szali będą nie tylko te miasta, ale również największe aglomeracje na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
Europejska Stolica Kultury 2029 to tytuł, który zostanie przyznany jednemu miastu polskiemu oraz jednemu miastu szwedzkiemu. Polskim samorządom pozostało jeszcze kilka dni – do 14 sierpnia – aby na piśmie powiadomić Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego o swoim zamiarze rywalizowania o ten prestiżowy laur.
Bydgoszcz i Toruń to dwa z miast, które już potwierdziły swój udział w rekrutacji do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Oba miasta już raz wystartowały w tej rywalizacji, ubiegając się o miano ESK w 2016 roku, jednak nie przeszły przez preselekcje.
Każde z chętnych miast musi dokładnie wypełnić formularz zgłoszeniowy składający się aż z 60 stron. Piotr Giza, pracownik Wydziału Kultury Urzędu Miasta w Toruniu wyjaśnia: „Po złożeniu wniosku zostaniemy zaproszeni na spotkanie z ekspertami przez Ministerstwo Kultury. Skład komisji to dwanaście osób – dwie osoby z Polski oraz dziesięć osób z innych krajów europejskich. Spotkanie będzie okazją do zaprezentowania naszego miasta i odpowiedzi na pytania zadane przez komisję. W tym momencie nie jest jeszcze znana dokładna data spotkania, ale powinno odbyć się pomiędzy październikiem a grudniem”.