W czwartek 16 grudnia w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy miała miejsce podniosła ceremonia uroczystego otwarcia wyremontowanej i doposażonej sali porodowej. W miejscu tym powstał pokój pożegnań, przeznaczony dla matek oczekujących dzieci z wadami letalnymi.
W 2021 roku w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy na świat przyszło około 2100 dzieci. Niestety wśród nich pojawiły się dzieci, które urodziły się z ciężkimi wadami letalnymi – było ich 20. Mając na uwadze właśnie takie dzieci w bydgoskim szpitalu powstał pokój pożegnań, który pozwoli rodzicom na godne pożegnanie się z dzieckiem.
Wady letalne dużym problemem
Prof. Mariusz Dubiel, kierownik Katedry i Kliniki Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej podkreślił, że jest to bardzo ważne miejsce, ponieważ umożliwia rodzicom pożegnanie się z dzieckiem, które z genetycznych lub anatomicznych przyczyn niestety jest śmiertelnie chore. Rodzice zyskują w ten sposób duży komfort i okazję do godnego pożegnania się.
Wśród najczęstszych wad letalnych, które diagnozuje się u dzieci znajdują się przede wszystkim Zespół Edwardsa lub Zespół Patau. Niekiedy zdarza się również, że dzieci przychodzą na świat z ciężką postacią Zespołu Downa, który pociąga za sobą inne nieprawidłowości, takie jak absolutnie nieprawidłowa budowa, która z kolei nie gwarantuje przeżycia.
Wsparcie dla bydgoskiego szpitala
Rzeczniczka bydgoskiego szpitala podkreśliła, że modernizacja sali w szpitalu była możliwa dzięki wsparciu Centrum Opieki Perinatalnej św. Łazarza w Bydgoszczy, które jest prowadzone przez Rycerski i Szpitalny Zakon św. Łazarza z Jerozolimy. Wsparło ono szpital kardiotogorafem, ssakiem medycznym Mendela i kącikiem noworodka.
Podczas podniosłej uroczystości obecni byli bydgoski ordynariusz bp Krzysztof Włodarczyk, członkowie Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu świętego Łazarza z Jerozolimy oraz Małgorzata Bronka – dyrektor Centrum Opieki Perinatalnej św. Łazarza i jednocześnie inicjatorka przedsięwzięcia.