Projekt "Piątka z narodowych" – polska tradycja tańca przekazywana młodemu pokoleniu

„Wielka piątka” to miano, które odnosi się do pięciu najbardziej reprezentatywnych polskich tańców narodowych: krakowiaka, poloneza, kujawiaka, oberka i mazura. To właśnie te taneczne perły polskiej kultury są przekazywane dzieciom oraz młodzieży w ramach inicjatywy Narodowego Centrum Kultury. W ubiegłym roku młodzi tancerze mieli za zadanie opanować krakowiaka, natomiast w obecnych miesiącach skupiają się na poprawnym wykonaniu poloneza. Do kwietnia mają okazję doskonalić swoje umiejętności i zaprezentować je publicznie, a szkoły, które wykażą się najlepszymi tancerzami, będą mogły wystąpić podczas uroczystego koncertu laureatów konkursu w maju.

Choć polonez kojarzy się głównie z tradycyjnym tańcem na balach studniówkowych, w ramach edukacji tanecznej przygotowywanej przez Narodowe Centrum Kultury, uczniowie nie tylko ze szkół średnich, ale także podstawowych mają okazję poznać ten taniec narodowy. W Bydgoszczy to Szkoła Podstawowa nr 14, która szczególnie aktywnie uczestniczy w projekcie „Piątka z narodowych”.

– Największe wyzwanie to zrozumienie, co i kiedy należy wykonać: kiedy powinno się tworzyć pary, a kiedy grupy składające się z czterech osób. To jest trudne – mówi Wiktor, jeden z uczniów SP 14 w Bydgoszczy, który bierze udział w projekcie.