Zbiórka krwi w parafii Bożego Ciała w Bydgoszczy: 49 lat tradycji niesienia pomocy

W minioną niedzielę, dokładnie 12 listopada, odbyła się 49. edycja zbiórki krwi zorganizowanej przez parafię Bożego Ciała w Bydgoszczy. Wydarzenie to, pod szyldem „Podaruj choremu kropelkę życia”, jest już stałym punktem w kalendarzu tej bydgoskiej parafii. Krwiobus, należący do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, jak zwykle pojawił się przed kościołem, mieszczącym się przy ulicy Jesionowej.

Na miejsce zgłosiły się łącznie 30 osób, które zdecydowały się podzielić swoją krwią – informuje ks. infułat Ryszard Pruczkowski, proboszcz parafii pod wezwaniem Bożego Ciała. Ksiądz dodaje, że tegoroczna edycja zbiórki przypadła na czas tuż po Święcie Niepodległości. W ten sposób przypominamy o naszych przodkach, którzy 105 lat temu oddawali swoje życie za wolność Polski. Dziś my, choć w znacznie mniejszym stopniu, oddajemy część siebie, aby pomóc innym.

Akces do organizowania zbiórek krwi w parafii Bożego Ciała w Bydgoszczy jest już długą i piękna tradycją. Pomysłodawcą tej inicjatywy jest właśnie ks. infułat Ryszard Pruczkowski.

Pomysł narodził się podczas wizyty duszpasterskiej u jednej z parafianek w 2002 roku – opowiada ksiądz. Danuta Boguszyńska, ówczesna wicedyrektorka RCKiK, rozmawiając ze mną, wspomniała o dużej potrzebie krwi zwłaszcza podczas okresu letniego. Postanowiliśmy więc działać. W ten sposób staliśmy się pierwszą parafią w archidiecezji gnieźnieńskiej i pierwszą na terenie Polski Północnej, która zorganizowała takie wydarzenie.