Zmiany w bydgoskim systemie komunikacji miejskiej: nowe trasy i zmienione godziny przyjazdu autobusów

9 grudnia stanowi istotny punkt na kalendarzu pasażerów korzystających z publicznego transportu w Bydgoszczy. Właśnie tego dnia nastąpi otwarcie nowego odcinka torowiska wzdłuż ulicy Perłowej, co wiąże się z koniecznością modyfikacji tras kilku linii tramwajowych. Te zmiany będą miały również wpływ na organizację ruchu autobusów. Planowane są również drobne zmiany w rozkładach jazdy na czterech innych trasach, które wejdą w życie od początku grudnia.

Ale zacznijmy od szczegółów dotyczących zmian, które wprowadzone zostaną w systemie komunikacji miejskiej Bydgoszczy od dnia 1 grudnia. Zmiany te obejmują Osową Górę oraz jedną linię międzygminną, i wpłyną na jedno połączenie na każdej z tych tras.

Zgodnie z nowym planem, autobus linii nr 77, który kursuje dolnym tarasem osiedla Osowa Góra, będzie odjeżdżał z ulicy Niklowej nie o godzinie 22:12, lecz o 22:20. Taka modyfikacja planów pozwoli pracownikom okolicznych firm na spokojne dotarcie do przystanku po zakończeniu drugiej zmiany. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, wprowadzając tę zmianę, zdecydował równocześnie, że autobus linii nr 71 nie będzie pokrywać się na wspólnej trasie na Morską z autobusem nr 77 – w związku z tym, autobus nr 71 odjedzie z pętli przy ulicy Rekinowej nie o 22:24, ale dziesięć minut później.

Podobna modyfikacja dotyczy również linii nr 61 – jej odjazd z tego samego miejsca przesunięty zostanie z godziny 22:34 na 22:40. Niestety, ta zmiana może mieć również swoje negatywne skutki. Do tej pory, po odjeździe autobusu o godzinie 22:09 z przystanku Rekinowa, pasażerowie mieli przerwy między kursami wynoszące kolejno 15, 10 i 18 minut. Teraz przerwy te wynosić będą odpowiednio 25, 6 i 12 minut, co jest rozwiązaniem mniej zbalansowanym. Dodatkowo, po pierwszym kursie po godzinie 22:00 z ronda Maczka, gdzie spotykają się autobusy linii nr 71 i 77 (które następnie mają identyczną trasę przez pół miasta do Bartodziejów), na kolejny autobus pasażerowie będą musieli czekać nie 21, lecz aż 29 minut.