Charytatywny wyścig gumowych kaczek na rzece Młynówka

Tradycją festiwalową stało się, że co roku na rzece Młynówka odbywa się charytatywny wyścig tysiąca gumowych kaczek. Przez pięć lat uczestnicy mają za zadanie pokonać kilkaset metrów wzdłuż rzeki, kontrolując postępy swoich kaczek.

Monika i Mariusz, para uczestników wydarzenia, z niepewnością obserwują postęp swojej kaczki. Nie są pewni, czy już doleciała na metę, czy może utknęła gdzieś po drodze. Mariusz był odpowiedzialny za rzucenie wszystkich kaczek na początek wyścigu, a więc liczą, że ich szczęście będzie po ich stronie. Na pytanie o ewentualną przeszkodę w postaci krzaków, uczestnicy odpowiadają z nadzieją, że ich kaczka nie zostanie zatrzymana i zostanie ewentualnie popchnięta przez inne gumowe ptaki.

W tym nietypowym zawodzie nie ma przegranych. Choć tylko właściciele pierwszej i ostatniej kaczki otrzymują nagrodę, każdy biorący udział przyczynia się do pomocy innym, co jest najważniejszym celem tego wydarzenia. Aby zarezerwować numer dla swojej kaczki, uczestnicy wpłacają darowiznę, z której gromadzone są fundusze na sprzęt rehabilitacyjny dla pacjentów ZOL w Smukale.

Emilia Czekała, prezydent klubu Rotary Bydgoszcz – Stare Miasto, z radością wyjaśnia, że wsparcie jest bardzo potrzebne i będzie dobrze wykorzystane. Klub od kilku lat zbiera środki na sprzęt rehabilitacyjny, a do tej pory udało im się sfinansować trzy różne urządzenia. Wszyscy uczestnicy wyścigu kaczek z otwartymi sercami przyczyniają się do tego celu, za co organizatorzy są bardzo wdzięczni.