Historia bydgoskiego żużlu oczarowuje Brukselę

Niesamowite zainteresowanie zwróciło wydarzenie, które zapisało się w pamięci zwiedzających. Niektórzy uważają, że tak spektakularna wystawa jeszcze nigdy nie miała miejsca w Brukseli, jak podkreśla jeden z wieloletnich pracowników tej instytucji.

Inspirowane przez Kosmę Złotowskiego, Europosła z Prawa i Sprawiedliwości, pojawiło się zaplanowanie i prezentacja historii żużla bydgoskiego na terytorium stolicy Belgii. Złotowski opowiadał w wywiadzie dla POLONIAtv, jak jako mały chłopiec uwielbiał chodzić na żużel.

Zwiększając swoją inicjatywę Złotowski chciał ukazać coś specyficznego dla swojego regionu. Wybór padł na żużel, który przyciąga wielką liczbę widzów. Ludzie są zafascynowani możliwością dotknięcia motocykli oraz ubrań zawodników. Większość słyszała o tym sporcie, ale nigdy go nie doświadczyła z bliska.

Przygotowywanie ekspozycji zajęło dwa miesiące – opowiada Jarosław Gamszej, pasjonat i kolekcjoner pamiątek polonijnych, który dostarczył je do Brukseli. Mimo ogromnej ilości zgromadzonych przedmiotów, tylko część z nich mogła być wykorzystana ze względu na ograniczenia logistyczne. Ekspozycja obejmuje całą historię klubu żużlowego – od momentu powstania po obecne czasy. Są tam historyczne motocykle, plastrony i wiele innych ciekawostek. Gamszej pragnie umieścić te pamiątki w Muzeum Polonii Bydgoszcz i miejmy nadzieję, że trybuna na pierwszym łuku zostanie wkrótce otworzona, bo to jest właśnie miejsce przeznaczone na to muzeum.