Kasztanowiec z Bydgoszczy walczy o tytuł Drzewa Roku

Około 250-letni kasztanowiec, dumnie stojący w Parku Witosa w Bydgoszczy, ubiega się o prestiżowy tytuł Drzewa Roku w konkursie o zasięgu ogólnopolskim. Przez wieki służył miastu i teraz ma szansę zdobyć rozpoznawalność poza jego granicami. Przyszłość tego zabytkowego drzewa w konkursie zależy od głosów internautów. Jeżeli wygra, będzie miało zaszczyt reprezentować całą Polskę na europejskiej arenie.

Klub Gaja, stowarzyszenie działające na rzecz środowiska, jest organizatorem konkursu Drzewo Roku. Na swojej stronie online udostępnia formularz do głosowania, za pomocą którego entuzjaści przyrody mogą oddać swoje głosy na swoje ulubione drzewo. Tegoroczne nominacje obejmują także wspomniany kasztanowiec z Bydgoszczy, który został zgłoszony przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli.

Obwód pnia tego majestatycznego kasztanowca wynosi 540 cm, co sugeruje, że mógł być posadzony około roku 1778. W tamtym czasie na terenie dzisiejszego parku utworzony został cmentarz ewangelicki, której towarzyszyły pierwsze nasadzenia drzew. Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, Robert Preus, podkreśla znaczenie kasztanowca dla miasta i prosi o wsparcie w oddawaniu głosów, jak cytuje oficjalna strona internetowa miasta Bydgoszczy. Wschodząc na wyższy poziom zaangażowania, miasto rozwija kampanię w mediach społecznościowych, zachęcając mieszkańców do poparcia lokalnego pretendenta.