Waloryzacja emerytur w czerwcu: Korzystne zmiany dla ubezpieczonych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) potwierdził, że w czerwcu tego roku wprowadzi zauważalne podwyżki na kontach ubezpieczonych, odzwierciedlające roczną waloryzację. Ta nowa waloryzacja przewyższa poprzednią. Będzie obejmować wzrost składek i kapitału początkowego o 14,87%, a także zasobów na subkontach – o 9,91%.

Tradycyjnie już, ZUS dokonuje corocznej waloryzacji składek rejestrowanych na kontach i subkontach ubezpieczonych w czerwcu. Te składki stanowią kluczowy element obliczenia kwoty emerytury, która zostanie przyznana po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Przy założeniu, że dana osoba zgromadziła kapitał rzędu 450 tysięcy złotych na swoim koncie, tegoroczna waloryzacja umożliwi jej odebranie wyższej emerytury – nawet o ponad 250 złotych dla kobiet w wieku 60 lat, lub powyżej 300 złotych dla mężczyzn w wieku 65 lat.

Osoby posiadające na swoim koncie sumę 850 tysięcy złotych, mogą natomiast spodziewać się wzrostu świadczeń emerytalnych o kwotę od około 480 do 580 złotych – podaje Krystyna Michałek, rzecznik prasowy ZUS na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.